Facebook’ta daha fazla insana ulaşmak için 7 ipucu

blog-03

Internet dünyası içerisinde ki insanların ana hedefi daha fazla insana ulaşmak. Özellikle de ticari fayda amacı taşıyorsa bu durum çok daha kritik bir hal alıyor. Araştırmalardan elde edilen sonuçlara dayalı Facebook engagement için aşağıdaki 7 ipucu ile daha fazla insana ulaşmak elinizde.

1) Fotoğraf içeren gönderiler %39 daha fazla ilgi çekiyor.
Hubspot şirketinin yaptığı araştırmaya göre fotoğraf içeren gönderilerin kullanıcıların daha fazla dikkatini çektiği, hatta fotoğraf albümü şeklinde paylaşılan gönderilerin, tek fotoğrafa göre daha fazla ilgi çektiği tespit edilmiş.

Yine bu araştırma daha ilginç bir veride sunuyor; şöyleki eğer bir link paylaşmak yerine bu link ile ilişkili bir fotoğraf paylaşır ve linki gönderinin yazı alanında kısaltılmış URL olarak kullanırsanız tıklama oranı URL paylaşımına göre %180 artmakta.

Hubspot Facebook Engagament Araştırması

2) Kısa gönderiler %23 daha fazla ilgi çekiyor.
Kısa anlatımlar sadece Twitter için kullanışlı değil, insanlar uzun uzadıya yazılmış gönderilerle vakit kaybetmek istemiyorlar. Yapılan araştırma 250 karakter altı gönderilerin %66, 80 karakter altı gönderilerin ise %80 daha fazla ilgi çektiği tespit edilmiş.

karakter-sayisinin-begeniye-orani

3) Görsel ifade ile anlatımlar (emotions) etkileşimi (Facebook engagement) arttırıyor.
Aynı gönderi ile yapılmış testlerde emotion kullanmadan yapılan gönderilerin, emotions kullanarak yapılan gönderimlere göre %33 daha az etkileşim aldığı tespit edilmiş. Yazımızın ana resmi bu araştırmaya dair bir infografikten.

4) İlginç fakat Salı ve Cuma günleri etkileşim %18 daha fazla.
Bu araştırmayı yapan analistler Cuma gününün insan üzerinde mutluluk etkisi yarattığı gerçeğinden yola çıkarak gönderiler ile daha fazla etkileşime girdiklerini tespit etmişler. Ancak aynı analistler Salı gününe mantıksal bir açıklama yapamıyorlar, veri tamamen istatistiklere dayalı durumda. Sanırım sosyal bilimciler bu duruma bir açıklık getirecektir.

5) Soru cümlesi içeren gönderiler %100 daha fazla yorum alıyor.
Kissmetrics firmasının yaptığı araştırmaya göre soru cümlesi içeren gönderilerin 100% daha fazla yorum aldığı ancak beğeni sayısının ise tam tersi %36 oranında düştüğünü tespit edilmiş. Burada soru cümleleri incelendiğinde kullanıcıların daha çok -meli, -malı, istek, arzu, hangisi sorularına daha fazla cevap verdiği anlaşılmış.

soru-cumlesi-yorum-analizi

6) İşin içinde yarışma, ödül, etkinlik varsa sayfa beğenileri %35 artıyor.
İnsanlığın gereği yarışmayı, ödüllendirilmeyi ve eğlenmeyi seviyoruz ve bu davranış biçimimizi de elbette internete taşıyoruz. Yapılan araştırmada kullanıcılar eğer ilgili sayfa yarışma içeriyor ise, bir ödül vaadediyor ise yada bir etkinlik barındırıyor ise %35 daha fazla beğeni alıyor.

7) Facebook sayfanızın daha fazla fanı olsun istiyorsanız bir indirim yada hediye kuponu vaadedin.
Araştırma bedava severliğimizi direkt olarak ortaya koyuyor, eğer bir indirim yada hediye kuponu vaad eden bir facebook sayfası ile karşılaşırsak sayfanın %42 daha fazla fanı oluyor, daha fazla takip ediyoruz. Aşağıdaki resimde Wildfire firmasının kampanya bazlı yapmış olduğu araştırmayı görebilirsiniz. Burada kullanıcıların etkileşime girdikleri Facebook sayfalarına, hangi ana konuya bağlı olarak etkileşim sağladıkları grafiksel olarak gösterilmiş.
belese-saygi-fan-saglar

Facebook engagement yada sosyal medyada etkileşim günümüz interneti için en önemli konulardan, umarım faydalı bir yazı olmuştur, her bir araştırmanın sonuç dökümanını linklemek, sizinle paylaşmak isterdim ancak sonuçta bitirme tezi hazırlamıyorum, okuduklarımı – öğrendiklerimi sizlere aktarmaya çalışıyorum. Zaman ayırıp bu satıra kadar okuduğunuz için teşekkür ederim.

Test

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>